Žlto-čierna ruža pre nevestu. Majsterky z CBK využili extraligové skúsenosti

Publikované: 05.06.2023 Autor/Zdroj: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

CBK U19 Košice, Majster Slovenska 2022/23 (Foto: Jäzva)

Majstrovský titul oslavovali červenými ružami a šampanským. Juniorky CBK Košice zúročili extraligové skúsenosti kľúčových hráčok a v rámci turnaja Final Four hráčok do 19 rokov vyhrali všetky tri zápasy.

Bolo to super. Záverečný zápas proti Popradu sme neodohrali podľa našich predstáv, ale napokon sme to zvládli pekne. Rozhodujúci bol samozrejme súboj proti Young Angels. V ňom sme to zvládli v útoku, chytili sme sa aj v obrane a veľa dievčat zaznamenalo cez desať bodov. Bol to teda tímový úspech,“ vyslovila sa po zisku titulu Natália Tomajková, ktorú vyhlásili za najužitočnejšiu hráčku turnaja. „Ocenenie poteší a som za to rada. Prvoradý je však majstrovský titul a spoločne ho určite oslávime.

Prvá oslava prebehla priamo na palubovke a okrem víťazných konfiet nechýbali ani ružičky. „Dostali sme ruže pre nevesty a môžeme sa teda vydávať. Ale nie, bolo to pekné gesto a ružičky určite nevyhodíme. Necháme si ich ako pamiatku na tento pekný deň,“ pousmiala sa MVP turnaja.

Už pred začiatkom turnaja bolo jasné, že kľúčový bude pre tím CBK derby zápas proti Young Angels. V ňom vyhrali žlto-čierne 65:58, keď hráčkam usporiadateľského klubu nestačilo ani 32 bodov a 11 doskokov Emy Szmerekovej. Tá je mimochodom študentkou trénera CBK Vladimíra Karnaya na košickej športovej škole.

Ja som sa na ňu nehneval, práve naopak – bol som rád, že naša žiačka reprezentuje školu takto pekne. Určite nás potrápila, ale my sme hrali oveľa kolektívnejšie. Zápas nám navyše vyhrala podkošová dvojica, ktorá zahrala excelentne,“ podotkol Karnay, pre ktorého išlo o juniorský majstrovský titul po dvoch dekádach. „Naposledy sa mi niečo také podarilo s hráčkami narodenými v rokoch 1985 a 1986. Bolo to už teda veľmi dávno.

Za dôležitý faktor majstrovského úspechu označil skúsenosti nadobudnuté počas premiérovej extraligovej sezóny. „Rozhodne nám to veľmi pomohlo. Dievčatá nabrali počas sezóny obrovské skúsenosti a sebavedomie. Teraz z toho vyťažili majstrovský titul. Väčšina dievčat má čerstvých 18 a tím má veľkú perspektívu zlepšenia. Z nášho extraligového pohľadu sa teda nemení nič a naďalej budeme budovať na tomto základe.

Veľmi nám to pomohlo. Extraliga je úplne iný level a tá tvrdosť nás ošľahala. Celú sezónu sme hrali proti profesionálkam a teraz sme z toho vyťažili,“ nadviazala kapitánka CBK Laura Mrázová, podľa ktorej išlo o úspešnú, no veľmi náročnú sezónu. „Hrali sme aj Extraligu a často sa nám prekrývali zápasy. Niektoré stretnutia sme preto odbojovali v siedmich či ôsmich hráčkach. O to sladšie teraz chutí tento titul. Hrali sme kolektívne a teší ma, že sme dokázali uspieť proti silnému tímu Young Angels. Ťahala ich Szmereková a patrí jej všetka česť. Ako partia sme však boli silnejší a spoločne to teraz oslávime. Potom však pokračujeme, pretože štyri z nás odchádzajú na reprezentačný kemp.

Spomínaná líderka Young Angels Ema Szmereková mala po zisku striebra zmiešané pocity.

Sme veľmi rady, že sme získali striebro, ale našim sezónnym cieľom bolo zdolať CBK a získať titul. Bohužiaľ to nevyšlo. Ten zápas mi vyšiel, ale zjavne to nestačilo. Skúsime im to vrátiť o rok,“ vylúdila trpký úsmev kapitánka Young Angels. „Počas celej sezóny sme hrali veľmi dobre. Na tréningy nás však chodilo dosť málo a takmer nikdy sme neboli v kompletnej desiatke. Vzhľadom na to je druhé miesto fajn.

Bronzové medaily si z Košíc odviezli hráčky merajúce najdlhšiu cestu. Klokanky z Ivanky pri Dunaji síce nevyzreli na zástupkyne metropoly východu, no dokázali zdolať Poprad.

Tretie miesto nás teší, aj keď sme chceli ešte o kúsok viac. V záverečnom súboji proti Young Angels sme bojovali z celých síl, ale nestačilo to,“ povzdychla si Mária Vondrysková, ktorú organizátori zaradili do najlepšej päťky Final Four. „Určite to potešilo, ale miesto v All-star by som vymenila za tímové striebro. Aj bronz je však pekný a určite ho oslávime na spoločnom obede.

Konečné poradie turnaja Final Four MS SR junioriek:
1. CBK Košice
2. Young Angels Košice
3. BK Klokani Ivanka pri Dunaji
4. BAM Poprad

MVP turnaja: Natália Tomajková, CBK Košice

All stars turnaja: Laura Mrázová a Lucia Škvareková (obe CBK Košice), Mária Vondrysková (BK Klokani Ivanka pri Dunaji) , Ema Szmereková a Karin Holomaniová (obe YOUNG ANGELS Košice)

Fotogaléria z posledného dňa (autor: Jäzva):
 
Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

ScoreBoard ...

DBA DBA 63:71
29.04.2023
TUK TUK
YAK YAK 81:37
29.04.2023
ZVN ZVN
DBA DBA 65:49
30.04.2023
ZVN ZVN
YAK YAK 103:47
30.04.2023
TUK TUK

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 YOUNG ANGELS Academy 8/0 100,00%
2 Dubček Bratislava 4/4 50,00%
3 TYDAM UPJŠ Košice 4/4 50,00%
4 BK ZŠ Zvolen 4/4 50,00%
5 ŽBK Rožňava 0/8 0,00%