Titul oslavovali v slzách, MVP skončila v nemocnici

Publikované: 22.05.2023 Autor/Zdroj: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

YOUNG ANGELS U23 Košice, Držiteľ titulu v kategórii U23 pre sezónu 2022/23 (Foto: Jäzva)

Finálovým turnajom prešli ako jediné bez prehry, namiesto radosti zo získaného majstrovského titulu však ronili slzy. Prepuknutiu nefalšovanej radosti basketbalistiek Young Angels Košice do 23 rokov bránilo nešťastné a mimoriadne bolestivé zranenie členka rozohrávačky Emmy Dulovičovej

Najužitočnejšiu hráčku Final Four vyniesla šesť minút pred koncom záverečného duelu turnaja z haly na rukách spoluhráčka Diana Mikovčáková. Cenu pre MVP jej tak museli kamarátky z tímu odniesť do nemocnice.

Neužívam si to tak, ako by sa patrilo. Duly hrala celý turnaj perfektne. Tento titul bol o jej výkonoch a zaslúžila si byť tu a prevziať si cenu pre MVP,“ rozhovorila sa so zaslzenými očami členka All-star tímu turnaja Ema Rodáková z víťazného tímu Young Angels do 23 rokov. Nepríjemné zranenie spoluhráčky rozladilo aj kapitánku Kamilu Plavnickú. „Máme veľkú radosť z titulu, ale to zranenie našej najužitočnejšej hráčky to pokazilo. Verím, že to nebude nič vážne a tú cenu jej teraz určite odnesieme.

Hráčky staršieho košického tímu mali titul istý už pred záverečným duelom proti mladším kolegyniam z tímu do 19 rokov. Na lavičke tak nechali sedieť viaceré opory a v dramatickom zápase neboli ďaleko od prehry. Kamarátky z mladšieho výberu poriadne hrýzli a 87 sekúnd pred koncom dokonca viedli 62:61.

Sú to šikovné baby a nečudujem sa, že nás trápili. My sme už boli po predošlých dvoch dňoch vydýchané a trochu unavené. Dievčatá z devätnástky však hrali výborne a ich výkon možno iba pochváliť. Pre nás to bola veľmi intenzívna a dlhá sezóna. Som preto rada, že to už máme za sebou a teším sa na leto,“ odfúkla si po triumfe 69:64 Rodáková, na ktorú nadviazala Plavnická. „V týchto vyšších kategóriách sme jedna rodina. Každá už hrala s každou a nerozlišujeme sa na staršie a mladšie hráčky. Jednoducho sme sa podelili a schuti si zahrali.

Pravdivosť týchto slov podčiarkla aj pozápasová oslava, ktorú absolvovali hráčky oboch výberov Young Angels v jednom žlto-modrom kruhu. Tváre viacerých majsteriek v ňom zmáčali slzy, ktoré nepramenili len zo spomínaného zranenia Dulovičovej, ale aj z faktu, že v tomto zložení si zahrali naposledy.

Čaká nás veľká prestavba kádra. Niektoré baby odchádzajú z U23, ale aj z extraligového tímu. Osobne im držím palce vo všetkom, čo sa rozhodnú robiť. Spoločne si ešte užijeme tento titul a určite ostaneme dobrými kamarátkami,“ pousmiala sa kapitánka Kamila Plavnická.

Slávia ŠKP U23 Banská Bystrica, Držiteľky striebra v kategórii U23 pre sezónu 2022/23 (Foto: Jäzva)

V boji o striebro sa stretli hráčky Starej Turej a Slávie Banská Bystrica. Po vyrovnanom úvode Stredoslováčky dupli a v tretej štvrtine si vypracovali až devätnásťbodový náskok. Ten sa však v závere rýchlo scvrkával a dve minúty pred záverečným klaksónom to bolo už iba o šesť.

Už sme si asi mysleli, že je to rozhodnuté a prestali sme sa sústrediť. Ony dali pár trojok, využili naše chyby a razom to bolo o šesť bodov. To už sme mali plné ruky práce s tým, aby sme si to ustrážili,“ poznamenala kapitánka Slávie Erika Holíková, ktorú zvolili do výberu All-star tímu. „Určite ma to potešilo, ale dôležitejšia je tímová medaila. Striebro určite teší, ale trochu nás mrzí prvá štvrtina zápasu proti Young Angels. Tam nám to ušlo a nebyť toho, mohli sme možno útočiť aj na zlato. Zvyšná časť toho zápasu bola totiž veľmi vyrovnaná a myslím si, že sme na nich mali. Možno nám chýbala trochu väčšia zohratosť.

MBK U23 Stará Turá, Držiteľky bronzu v kategórii U23 pre sezónu 2022/23 (Foto: Jäzva)

Hráčkam Starej Turej sa tentoraz ušiel bronz. Podľa trénera Tomáša Kačmárika išlo o umiestnenie, ktoré sa dalo očakávať vzhľadom na skladbu tímov Final Four.

Na tomto turnaji sme patrili k najmladším tímom. Hrali sme síce pod hlavičkou U23, ale mali sme iba dve hráčky s ročníkom narodenia 2003 a jedna ani nenastúpila. V podstate sme mali tím mladších junioriek a z tohto pohľadu sme mail za cieľ zdolať košickú U19 a potrápiť ostatné tímy. V sobotu sme siahali na veľké prekvapenie a to nás dobehlo v súboji o striebro. Osobne ma však teší výkon dievčat proti Young Angels do 23 rokov, pretože to je v podstate extraligový tím,“ zhodnotil výkony Starej Turej tréner Kačmarík. Ako na záver dodal, jeho družstvo má z pohľadu budúcnosti veľký potenciál. Svedčí o tom aj fakt, že do all-star päťky sa dostali až dve hráčky MBK. „Tento tím má perspektívu. Viaceré hráčky môžu hrať ešte aj na majstrovstvách Slovenska kadetiek a ak ostaneme pohromade, tak celý tento tím môže hrať v budúcej sezóne kategóriu U19. “

Konečné poradie MS SR mladé ženy:
1. Young Angels U23 Košice
2. Slávia ŠKP U23 Banská Bystrica
3. MBK U23 Stará Turá,
4. Young Angels U19 Košice

MVP turnaja: Emma Dulovičová – Young Angels Košice do 23 rokov
All stars turnaja: Ema Rodáková (Young Angels U23 Košice), Hana Jakubčeková (Young Angels U19 Košice), Erika Holíková (Slávia ŠKP U23 Banská Bystrica), Terézia Kraislová a Tereza Vandlíková (obe MBK U23 Stará Turá)

Fotogalérie zo záverečného dňa (autor: Jäzva):
 
Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

ScoreBoard ...

DBA DBA 63:71
29.04.2023
TUK TUK
YAK YAK 81:37
29.04.2023
ZVN ZVN
DBA DBA 65:49
30.04.2023
ZVN ZVN
YAK YAK 103:47
30.04.2023
TUK TUK

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 YOUNG ANGELS Academy 8/0 100,00%
2 Dubček Bratislava 4/4 50,00%
3 TYDAM UPJŠ Košice 4/4 50,00%
4 BK ZŠ Zvolen 4/4 50,00%
5 ŽBK Rožňava 0/8 0,00%