Mladé Anjelky pripravili Poprad o extraligu, za euro mu ju vrátia

Publikované: 16.05.2023 Autor/Zdroj: Jozef Cyprián Foto: Jäzva, Marek Findrík

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Young Angels Košice (Foto: Jäzva)

Po víťazstve 65:51 pod košmi CBK Košice boli popradské basketbalistky jeden triumf od postupu do série o piate miesto. Pre hráčky spod Tatier však išlo o posledný triumf sezóny, ktorá sa napokon skončila katastrofálne.

Zverenky Milana Veverku stratili sériu s CBK, následne neuspeli v sérii o siedmu priečku s UMB Banská Bystrica a v baráži o udržanie sa medzi elitou utrpeli v súbojoch s prvoligovým tímom Young Angels Academy vysoké prehry 40:80 a 43:77. O extraligovú miestenku ich paradoxne pripravilo takmer identické družstvo, ktoré bojovalo ešte pár týždňov predtým o bronzové medaily.

Žiaľ, rozhodnutie o rozdelení prvoligovej súťaže žien, v ktorej hrali niekoľko rokov spolu prvoligové kluby s družstvami do 23 a 19 rokov, považujem za jedno z najhorších pre našu Akadémiu. Prišli sme o veľa kvalitných zápasov a z tohto dôvodu sme sa rozhodli prihlásiť tímy do mládežníckych súťaží, ale aj do prvej ligy žien. V tomto prípade išlo o družstvo, ktoré bolo mixom extraligistiek, junioriek a kadetiek,“ vysvetľuje generálny manažér Young Angels Daniel Jendrichovský.

Extraligovú baráž vnímali Košičanky ako prípravu na finálový turnaj súťaže do 23 rokov.

Jednoznačnosť výsledkov mal za následok i aktuálny zdravotný stav popradského tímu. Už na konci sezóny im chýbali staršie hráčky a Poprad nebol zďaleka v plnej sile. Naše dievčatá ukázali extraligové skúsenosti a výsledky boli preto presvedčivé,“ okomentoval prvý muž košického basketbalu suverénne výsledky v baráži.

Prvoligový tím Young Angels postúpil do Niké Extraligy už tretíkrát v rade, no košický klub nemôže mať v najvyššej súťaži dvojnásobné zastúpenie. Vlani predal licenciu mestskému konkurentovi z CBK, teraz ešte rozhodnutie nepadlo.

K dispozícii máme licenciu, ktorú sme pripravení predať. Ak by o ňu prejavil záujem Poprad, tak mu ju poskytneme za symbolické euro. Popradský klub vychoval veľa dobrých mladých hráčok, máme s ním výborné vzťahy a budeme radi, ak sa rozhodnú pokračovať v Extralige,“ naznačil najreálnejšiu možnosť Jendrichovský. Otázkou však ostáva, či bude mať Poprad záujem. „Doba je neistá a každý rieši budúcnosť. V najbližšej dobe sa k tomu určite vyjadria, ale je to ich rozhodnutie. Z našej strany platí, že ak budú chcieť v Extralige pokračovať, tak sa o licenciu báť nemusia.

Udržať súčasné osemčlenné osadenstvo ženskej extraligy nebude jednoduché. „Osobne držím palce všetkým, ktorí sa snažia o to, aby sme mali aspoň tento počet. Udržať však v súťaži všetkých osem klubov nebude jednoduché.

YOUNG ANGELS U23 Košice (Foto: Marek Findrík)

Svoje problémy majú i v Košiciach. Aktuálnu sezónu odohrali Young Angels v šačianskom exile a zo strany mesta ešte nedostali informáciu o výške dotácií pre mládežnícku pyramídu. Rekonštrukcia Angels arény napreduje, no v klube stále nepoznajú termín návratu do domovského stánku.

Nevieme nič. Iba to, čo bolo medializované. Do Angels arény sa vrátime radi, ale nevieme ako to bude vyzerať a kedy sa tak stane. Na informácie čakáme rovnako ako všetci ostatní,“ poznamenal D. Jendrichovský, ktorý sa nateraz sústredí na mládežnícky záver aktuálnej sezóny. Ten bude totiž mimoriadne hektický. „Čaká nás veľmi rušné obdobie. V priebehu najbližších troch týždňoch odohrajú naše družstvá až osem majstrovstiev a bude to teda intenzívne vyvrcholenie sezóny. Uvidíme, či nadviažeme na predošlé úspešné roky. Latku sme si nastavili veľmi vysoko a povyhrávali sme väčšinu kategórií. Tentoraz to bude oveľa ťažšie, ale o to krajšia je táto výzva.

Zlaté ambície budú mať viaceré žlto-modré družstvá a jedným z nich bude aj tím do 23 rokov. Ten sa dostane do akcie už v závere tohto týždňa, keď sa práve pod organizačnou taktovkou Young Angels uskutoční v Šaci Final Four tejto vekovej kategórie.

Naše dvadsaťtrojky vyhrali svoju súťaž, ale je potrebné povedať, že hrali len proti minimu súperom v plnej sile. Finálový turnaj môže priniesť veľmi dobrú konfrontáciu a my máme v najlepšej štvorke aj tím do 19 rokov. Stará Turá i Banská Bystrica prídu s viacerými extraligovými hráčkami a čakajú nás preto veľmi dobré zápasy. Sme najväčší favorit, ale ľahké to nebude,“ dodal Daniel Jendrichovský v súvislosti s najbližším programom.

 
Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

ScoreBoard ...

DBA DBA 63:71
29.04.2023
TUK TUK
YAK YAK 81:37
29.04.2023
ZVN ZVN
DBA DBA 65:49
30.04.2023
ZVN ZVN
YAK YAK 103:47
30.04.2023
TUK TUK

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 YOUNG ANGELS Academy 8/0 100,00%
2 Dubček Bratislava 4/4 50,00%
3 TYDAM UPJŠ Košice 4/4 50,00%
4 BK ZŠ Zvolen 4/4 50,00%
5 ŽBK Rožňava 0/8 0,00%